אמנות יהודית הוא מונח כללי המתייחס לעבודות שנוצרו על-ידי אמנים יהודים אשר מתארות נושאים הלקוחים מן התנ"ך או מחיי היהודיים. יש המחילים מושג זה על כל אמנות שנוצרה על-ידי יהודים. באופן מסורתי נתנו יהודים ביטוי לכמיהתם ליופי ולאמנות בכלי קודש מעוטרים, ספרים מאוירים, מצבות מגולפות, חותמות ותכשיטים. לפי הסברה המקובלת, בחברה היהודית, נחשבו הציור והפיסול כהפרה של הדיבר השני: 'לא תעשה לך פסל וכל תמונה אשר בשמים מעל ואשר בארץ מתחת ואשר במים מתחת לארץ' (שמות כ: ד). בנוסף, במשך מאות שנים לא יכלו יהודים להשתלב בעשייה האמנותית הרווחת בארצות אירופה משום שזו הייתה דתית, כנסייתית מעיקרה. הדבר השתנה בתקופת ההשכלה והאמנסיפציה בשלהי המאה השמונה-עשרה, תחילה בגרמניה ובמערב אירופה ומאוחר יותר, רק בשנות השישים של המאה התשע-עשרה, גם במזרח אירופה. אז נפתחו האקדמיות לאמנות בפני יהודים, ובמקביל נוצר קהל שוחרי אמנות יהודים ופטרונים בני המעמד הבינוני והעליון.

 נולד בפלונסק ב־1880 – נפטר בירושלים ב־1940


ערב יום כיפור, 1931 צבעי מים ערב יום כיפור, 1931 צבעי מים יוסף בודקו קיבל חינוך יהודי מסורתי בצעירותו, ולאחר מכן למד אמנות בוילנה וכן בברלין אצל פרנץ פון שטוק. הוא עלה לפלשתינה ב־1933, וב־1935 התמנה למנהל בית הספר לאמנות ולאומנות "בצלאל". בודקו אייר ספרי תפילה רבים וכן יצירות ספרותיות משל ח"נ ביאליק, י"ל פרץ ושלום עליכם. בעבודתו הגראפית החיה בודקו את ערכיה הסמליים והעיטוריים של האות העברית.


 

 

 

נולד בפולין ב- 1887 – נפטר בירושלים ב- 1968

ברכת הלבנה, 1920,  שמן על בד ברכת הלבנה, 1920, שמן על בד
יעקב שטיינהרדט, שעם הזמן הפך לצייר ואמן הדפס ידוע בישראל, עזב את פולין ב-1906 כדי ללמוד בברלין, בתחילה במוזיאון לאמנות ואומנות ולאחר מכן אצל אמן התחריט הרמן שטרוק. הוא גם למד בפריס אצל לורנס ומאטיס, שהשפיעו אך מעט על סגנונו. למפגש שלו עם האקספרסיוניזם, לעומת זאת, הייתה השפעה מרחיקת לכת. ב-1912 חזר שטיינהרדט לברלין ויחד עם לודוויג מיינדר הקים את קבוצת האמנות "Die Pathetiker".

נולד בברלין ב- 1876 – נפטר בחיפה ב- 1944

 איש מזוקן, 1909, גיר שחור ולבן איש מזוקן, 1909, גיר שחור ולבן

הרמן שטרוק, צייר ואמן תחריט, נולד למשפחה יהודית אורתודוקסית בברלין. לטכניקת התחריט התוודע לראשונה בסדנתו של הנס מייר באקדמיה לאמנות בברלין, וזו הפכה עד מהרה לטכניקה המועדפת עליו, ושבה גם הצטיין. ב-1900 נסע להולנד והיה תלמידו של יוסף ישראלס. שטרוק נעשה ציוני בגיל צעיר, היה ממייסדי תנועת "המזרחי", והיה פעיל בתנועה הציונית במשך כל חייו. על עבודותיו המוקדמות חתם בשמו העברי חיים אהרון בן דוד.

נולד בכרונינגן ב- 1824 – נפטר בהאג ב-1911

דיוקן עצמי, 1903  שמן על בד דיוקן עצמי, 1903 שמן על בד

ג'וסף ישראלס היה צייר הולנדי יהודי בן למשפחה של חלפן כספים. הוא למד אמנות אצל קורנליוס קרוסמן באמשטרדם וב"אקול דה בוזאר" בפריס, וכפי שהיה מקובל, למד להעתיק את ציוריהם של גדולי באמנים המוצגים בלובר. בהדרכת ארי שפר צייר ישראלס כמה סצנות מסיפורי התנ"ך בסגנון רומנטי, ובעת שהותו בפריס הכיר גם את אסכולת ברביזון. בשנת 1847 חזר ישראלס להולנד וצייר דיוקנאות ונושאים היסטוריים, ולעיתים קרובות שב וצייר נושאים יהודים.