ז'ורז' קארס (קארפלס)

נולד בקראלופי, צ'כיה, (1880-1945)

ז'ורז' קארס (קארפלס), הכורסה הירוקה, 1912, רישום וצבעי מים, 23x30ז'ורז' קארס (קארפלס), הכורסה הירוקה, 1912, רישום וצבעי מים, 23x30כשרונותיו האמנותיים של ז'ורז' קארס נתגלו בגיל צעיר והוא קיבל שעורים פרטיים בביתו. בשנים 1905-1900 שהה במינכן ולמד ציור באקדמיה ותולדות האמנות באוניברסיטה. קארס הגיע לפריס ב-1908 ועבודתו זכתה להכרה תוך זמן קצר. לפני שעבר לפריס הוא צייר בסגנון אימפרסיוניסטי, אבל במהלך שהותו בה הושפע במיוחד מהקוביזם ועבודתו קבלה אופי אנליטי יותר. קארס עבד בטכניקות של רישום, פסטל וציור שמן בנושאים המקובלים של נוף, מראות העיר פריס, טבע דומם, עירום ודיוקנאות.

קארס היה איש משכיל והיה קשור הן למורשת היהודית והן לתרבות המערבית. הוא הציג את עבודותיו ב'סלון הסתיו', ב'סלון הטווילרי', בסלון בגרנובל וכן בג'נבה, אמסטרדם, לונדון ויפן. עבודותיו נמצאות כיום במוזיאונים בצרפת, צ'כיה, אוסטריה, גרמניה וישראל.

בעת שהנאצים פלשו לפריס שהה קארס בליון כאורחו של אספן אמנות מקומי. ליון לא הייתה עדיין תחת כיבוש וקארס הציג בה שתי תערוכות. עבודותיו מתקופה זו שמורות במוזיאון לאמנות של ליון. בדצמבר 1942, כשהסתבר שליון אינה בטוחה עוד, נמלט קארס והצליח לחצות את הגבול לשוויץ. בתקופת נדודיו ובעת שהותו בשוויץ הרבה לרשום ולצייר תמונות של פליטים המבקשים מחסה. למרות שלכאורה ניצל, מששמע על גורל משפחתו, שם קארס קץ לחייו ב-5 בפברואר 1945.

בחודשים נובמבר-דצמבר 1945 נערכה בפריס תערוכה מקיפה לזכרו של ז'ורז' קארס. תערוכה רטרוספקטיבית של עבודותיו נערכה בשנת 1983, במוזיאון לאומנות מודרנית בטרויי (צרפת).