מפגשים בלא פרידה: קרמיקה באמנות ובארכאולוגיה

אירנה גורדון

אוצרות התצוגה הארכיאולוגיה: ד"ר עדי ארליך וד"ר עינת עמבר-ערמון

פתיחה: 2.6.2016        נעילה: דצמבר 2016

במסגרת אירוע הפתיחה התקיים טקס הענקת מלגות לסטודנטים בני העדה האתיופית מטעם הקרן למלגות לזכרה של רעיה רדליך ז"ל

התערוכה משלבת בשלוש תצוגות הנפגשות בחלל אחד: מקבץ עבודות של האמנית רעיה רדליך (2001-1946), יצירותיהם של תשעה אמנים הפועלים ביום בתחומי האמנות והקרמיקה – רחל אלימלך אורבך, שלומית באומן, מיה מוצ'בסקי פרנס, שי עיד אלוני, יעל עצמוני, חיימי פניכל, מחמוד קייס, גבי קריכלי ומרתה ריגר – ותצוגה מיוחדת של כלי חרס קדומים שהתגלו בחפירות ארכאולוגיות באתרים בארץ. את תערוכות האמנות אוצרת אירנה גורדון, ואת תצוגת הארכאולוגיה אוצרות ד"ר עדי ארליך וד"ר עינת אמבר-ערמון. עוד בתערוכה סרטה הדוקומנטרי של סילבינה לנדסמן על יצירתו של הפסל משה שק (2011-1936), אשר שילב ביצירתו הקרמית את התרבות המקומית הקדומה עם זו העכשווית.

מה בין כד לפסל, בין חֵלק לשלם, בין חפץ שימושי או דימוי פולחני לאובייקט אמנותי ולביטוי אישי, בין ארכאולוגיה לאמנות עכשווית? הכול נמצא שם בתווך – היסטוריה, תרבות, זיכרון, איך אנו בוחרים לספר אותם והרלוונטיות שלהם לחיינו היום.

המפגש בין קרמיקה לארכאולוגיה הוא מפגש שלא הייתה בו פרידה מעולם. החומר הקרמי היה בשימוש נרחב עוד מימי קדם, שכן הוא לקוח מן האדמה, מתוך המשאבים הטבעיים הנגישים לאדם, והעיבוד שלו הוא נוח וקל. כלי החרס הרבים הנמצאים בחפירות ארכאולוגיות הם כלי חשוב בהבנת האתר והחברה האנושית שחיה בו.

מן העבר האחר ישנו המפגש בין הקרמיקה לאמנות, כאשר החיפוש העכשווי אחר שפה קרמית עיצובית או אמנותית מוצא את שורשיו במסורות העתיקות של הייצור הקרמי. עבודותיהם של האמנים בתערוכה בוחנות את המרחב שבו הם חיים ואת תפקידיהם של הדימוי והאובייקט בתוכו, מתוך מחשבה על טכנולוגיות וחומרים בעבר ובהווה ועל ההבדלים והדמיון שבין השימושי לסימבולי, בין השלם למקטע, בין הפוליטי לעיטורי ובין המקומי לאוניברסלי. ההצגה של יצירות האמנות העכשוויות בינות למוצגי הארכאולוגיה יוצרת רצף ביקורתי של דימויים ואובייקטים המהלכים בין ההיסטוריה ל"עכשיו".

פעילות עצמית לילדים במוזיאון הכט:
רוצים להיות ארכאולוגים ליום? מוזמנים לבקר בתערוכה החדשה: מפגשים בלא פרידה- קרמיקה באמנות ובארכיאולוגיה; ולהתנסות בעבודת מיון חרסים, רפאות וכתיבת אוסטרקאות

הדפס