דיוקנאות כעדות (2010)

אוסף גז, אוניברסיטת חיפה
אמנים יהודים שנספו בשואהד"ר אוסקר גז דה קסטלנואובו המנוח, אספן האמנות השוויצרי הנודע, העניק בשנת 1978 לאוניברסיטת חיפה אוסף של 137 עבודות, פרי יצירתם של 18 אמנים יהודים שנספו בשואה. ד"ר אוסקר גז, מייסד ונשיא מוזיאון פטיט פליי בז'נווה, החל להקים בשנת 1945 את האוסף שלו, ומיוצגים בו רוב הזרמים והאסכולות האמנותיים שרווחו באירופה בסוף המאה הי"ט ובראשית המאה הכ'.
מפגש מקרי עם עבודות של אמנים שנספו בשואה עודד אותו לחפש עוד עבודות בעלות אותו מאפיין. הרכבת האוסף נמשכה 30 שנה, ולאחר מכן נתרם האוסף לאוניברסיטת חיפה. כל ציורי השמן, האקוורלים, הרישומים והפסלים נמצאו ונרכשו בפאריס, שבה חיו ויצרו 18 האמנים במהלך הקריירה האמנותית שלהם, או בחלקה, ובה נעצרו בידי הנאצים ושותפיהם.
רוב האמנים המיוצגים באוסף גז, יחד עם רבים נוספים, נעצרו ונכלאו במחנות ריכוז בדראנסי, קומפיין וגורס ומשם גורשו למחנות המוות. בכתובית ההסבר של היצירות מופיע סימן שאלה על יד שנת מות האמן, מכיוון שברוב המקרים לא הייתה אפשרות לוודא מתי בדיוק נספו האמנים. ידועה רק השנה שבה נעצרו או נשלחו האמנים למחנה המוות או למחנה הריכוז.
אוסף אוסקר גז אינו רק יד זיכרון לאמנים שנספו בשואה, אלא גם תיעוד חשוב ליצירה של 18 האמנים שהיו חלק מ "אסכולת פאריס", וזאת הודות לרגישות ולנחישות שגילה ד"ר גז בהרכבת האוסף.
הדפס              
קרל (טוביאש) האבר
פולני, 1943-1885
אישה עם שער כהה
שמן על בד
נטלי קרמר
צרפתיה, 1891 (או 1883) - ?
אישה בכחול
שמן על בד
נטלי קרמר
צרפתיה, 1891 (או 1883) - ?
דיוקן עם אפודה לבנה
שמן על בד
רומן קרמשטיק
פולני, 1942-1885
הנגן שחור העור
שמן על בד
אנרי (חיים) אפשטיין
פולני, 1891- ?
אישה צעירה
שמן על בד
אדולף (אייזיק) פדר
רוסי, 1887 - ?
קיקי עם המניפה
שמן על בד