אבנר כץ – אצטרובלים (2008)

אוצר התערוכה: אבישי אייל

ציורים, פסלים ועבודות על נייר, 2007-1966

בתערוכה, המתקיימת בשני חללים, מוצג לראשונה מבט רחב על יצירתו רבת-ההיקף של אבנר כץ:
במוזיאון הכט מוצגות עבודות על נייר, הכוללות תחריטים, איורים, רישומים וציורים מן השנים 1966 ועד 2007 (נעילה: 25 באוקטובר 2008).
בגלריה לאמנות מוצגים חיתוכי לינול, ציורים ופסלים מן השנים 1989 ואילך (נעילה: 27 ביוני 2008). חלק זה של התערוכה יוצג גם בבית האמנים, ירושלים (26 ביוני – 26 באוגוסט 2008).
אבנר כץ שילב במשך למעלה מארבעים שנה קריירה מרתקת של צייר, מאייר, מורה וכותב הומורסקות לעיתונות. יצירתו עומדת בסימן הקשר שבין ציור לאיור, קשר המזין ומפרנס את שני התחומים גם יחד: האיור שלו הוא תמיד "ציורי" ו"אמנותי", והציור שלו שואל מוטיבים ונושאים מן ההיסטוריה של האיור ומאיוריו שלו עצמו. יצירתו מתאפיינת בעושר רב של גישות ושל אופני ביטוי, המחברים בין דימויים פיגורטיביים-פנטסטיים המבוצעים ברישום ובציור וירטואוזיים לבין עשייה ו"התעסקות" שיש לה מראית עין של מלאכה לא גמורה. בכל ציור או איור גלום סיפור קטן, העשוי במין הומור עצמי, הגובל לעתים בציניות אכזרית. ההומור, האבסורד, העצב והגעגועים הם חומרי עבודתו של כץ.
אבנר כץ (נ' 1939) הוא בוגר המחלקה לגרפיקה ולאיור בבית הספר לאמנות ואומנות בצלאל, תלמידם של איזידור אשהיים, יעקב שטיינהרדט, יוסי שטרן ואחרים. בשנות הששים למד תחריט בלונדון, וחוויה זו היוותה יסוד בולט בעיצובו כאמן. הישגיו באמנות, באיור, בהוראה ובתקשורת רבים: הוא הציג למעלה משלושים תערוכות יחיד, אייר כמאתיים ספרים, עיצב עטיפות לספרים ולתקליטים, ויצר איורים לעיתונות הכתובה; כתב טורים הומוריסטיים בעיתונות שקובצו בספר, הגה ואייר כמה ספרי ילדים משל עצמו, לימד במוסדות אקדמיים שונים, זכה בפרסים ישראליים ובינלאומיים, והשתתף בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובחו"ל. בשנה שעברה פרש לגמלאות מן החוג לאמנות באוניברסיטת חיפה לאחר שלושים שנות הוראה.
אבנר כץ - אצטרובלים, הערוץ האקדמי
הדפס              
גול II, 1972
עיפרון וטמפרה על קרטון ביצוע, אוסף פרטי
קרטה, 1976
עיפרון וטמפרה על קרטון
ואז הצב בנה לו בית, 1979
עט, דיו, צבע מים וגואש
חמור עף, 1979
עט, דיו וצבע מים
אינכזה, 1981
מכחול נובע ולטראפילם
ציור קיר, 1991
עט נובע, אקריליק ועיפרון
קיץ בסטודיו, 2003
גירי שעווה ועיפרון לומוגרף
אצטרובלים, 2006
צבע מים על נייר