על מרכז הלמידה במוזיאון הכט, אוניברסיטת חיפה

מרכז הלמידה של מוזיאון הכט משמש כחוליה מקשרת בין המוזיאון לבין המבקרים בו. מטרתו של מרכז הלמידה להתפתח ולהתחדש, כל העת, במקביל לצרכים הדינמיים של מערכת החינוך והקהילה במיוחד החיפאית-הצפונית בתוכה הוא שוכן.

המוזיאון מציע מגוון פעילויות בנושאי הקשורים לארכיאולוגיה, היסטוריה, מורשת ואמנות וכן מפגשים המשלבים תחומים אלו. באמצעות הפעילויות במוזיאון אנו שואפים ליצור סביבת לימוד שתאפשר למבקרים חוויה של התבוננות וגילוי, חקר ולמידה, התרגשות והנאה. מרכז הלמידה מקיים במהלך השנה וכן בחופשות החגים וחופשת הקיץ, הדרכות בתצוגות, פעילויות וסדנאות יצירה. בין הפעילויות גם מבחר פעילויות למשפחה, חגיגות ימי הולדת, שעות סיפור וסדרת הצגות לילדים, "מוזות במוזיאון", לאחריהם מתקיים שיח בתערוכות עם הילדים. הפעילויות מותאמות למגוון גילאים: ילדי גנים, חטיבות היסוד, הביניים וכן לתלמידי החטיבה העליונה. פעילויות מיוחדות פותחו לתלמידים מחוננים וכן לתלמידים במסגרות החינוך המיוחד. המוזיאון, השוכן בקמפוס אוניברסיטת חיפה, משמש גם כמרכז לימוד ומחקר לסטודנטים ולסגל האקדמי ממגוון חוגים. המדריכים, עמוד התווך של מרכז הלמידה, הינם אקדמאים ממגוון חוגי האוניברסיטה ביניהם: ארכאולוגיה, החוג לציוויליזציות ימיות, אמנות, לימודי ארץ־ישראל וחינוך מיוחד. מרכז הלמידה רואה חשיבות רבה גם בתיאטרון ככלי להעצמת החוויה המוזיאלית ולכן, בחלק ניכר מהפעילויות, משולבים גם שחקנים, סטודנטים מהחוג לתיאטרון באוניברסיטה.

תוכניות הלימוד המוצעות עלֿידי מרכז הלמידה והיצירה של מוזיאון הכט, משלבות פעילות יחידנית, עבודה בקבוצות, למידת חקר ותיאטרון היסטורי. המגוון הרחב של המתודות, המיושם בכל אחת מהפעילויות, מעניק למשתתפים חוויה המעודדת סקרנות ופיתוח חשיבה. חלק מהפעילויות מותאמות לתוכניות הלימודים של משרד החינוך ואילו תוכניות אחרות נועדו להרחבת האופקים.

ד"ר עינת עמבר־ערמון, אחראית מרכז הלמידה
גב' מהא איסמעיל, רכזת הדרכה למגזר הערבי
וכל צוות מרכז ההדרכה של מוזיאון הכט